logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
První Czechoslovak Glass Review

Velikým nepřítelem sběratele československého skla je nedočkavost. Nedostatek trpělivosti nás prohání po aukcích a nutí nás šroubovat ceny do absurdních výšek přebíjením sběratelských kolegů, k nemalé radosti překupníků, jímž srdce plesá nad naší nebetyčnou hloupostí.

Lisované vázičky korunových hodnot se prodávají za stokoruny a často i tisíce jen proto, že se chováme jak malé děti, které si zamanou, že právě tuhle hračku musí mít, a to nejpozději okamžitě.
Víme, že se jedná o průmyslově a masově vyráběné zboží, které se produkovalo v desetitisícových sériích, přesto, spatříme-li předmět, jenž právě v té naší sbírce chybí, neváháme rozbít dětem prasátko a utratit poslední korunu, jen abychom uspokojili tu naši úchylnou vášeň. Marně se utěšujeme, že hodnota naší sbírky bude s časem růst, jak tomu u starožitností bývá.

Nebude!

Stane se jen to, že předměty, které se dříve vyhazovaly do popelnic, se objeví na blešácích a vzápětí na internetových aukcích, nabídka převáží poptávku a cena se vrátí tam, kde má být. Ale to my už dávno za ně utratili tisíce.

U mě se přidávají ještě další dva faktory, jež ze mě dělají naprostou kavku, se kterou si překupníci hrají bago.

Jde především o výpadky mé chatrné paměti. Nevím a nejsem si jist, jestli tu věc už ve sbírce mám či nikoliv, vím ovšem zcela neodbytně, že tu potvoru do sbírky potřebuji a tak nakupuji předražený, a jak posléze zjistím, již v pořadí pátý totožný kousek. Již pár let si říkám, že se musím zařídit jako designér Honza Čapek a nafotit si celou svou sbírku do mobilu, a v případě nejistoty, prostě sbírku nalistovat a ušetřit. Jak se znám, zůstane pouze u toho plánu a sladké iluze, jak by to bylo fajn to mít.

Dalším nepřítelem je moje lenost. Mohl bych si v sobotu přivstat jako všichni ti profesionální šmejdilové bleších trhů a hodinku před otevřením burzy nedočkavě podupávat na jedné z předních pozic u brány. Jenomže já sice brzo vstanu, ale pak se kytičkuji v koupelně, piju kafíčko a prohlížím internet, abych tam včas přihodil na aukci vázičky, kterou bych, kdybych nebyl jelito, už třímal v ruce jako jeden z prvních na blešáku.

Netrpělivý a zapomětlivý lenoch by se zkrátka neměl pouštět do sbírání československého skla!

Jenže co jiného, když na politiku nemám žaludek?

Ale i na prosťáčka se občas usměje to štěstíčko. Aniž bych opustil nepořádek své pracovny, sehnal jsem po internetu úplně první číslo Czechoslovakian Glass Review – Vol 1 No 1, September 1946.

A abych dostál své pověsti blbečka, místo abych si ho strčil do skříně a sušil informace, které bych někdy někde zpeněžil, jsem Vám to  úplně první číslo Glass review naskanoval a nahrál na web.

Tak se radujte se mnou, kdyby každý jen kupoval, aby vzápětí se ziskem prodal, svět byl smutný.

tady je:
http://picasaweb.google.cz/Jindra8526/CzechoslovakGlassReview19461?authkey=Gv1sRgCK_Yn5XhubXfwQE#

Jindra Pařík 22.9. 2010

 
NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

imgKlára [78.98.126.*]

img22.09.2010 22:29

nákupy

Som veľmi čerstvým zberateľom, nedočkavo čítam vaše duchaplné články s espritom. Pri nákupoch mám veľmi podobné pocity, v cenách sa žiaľ, neviem vôbec orientovať. Som ideálnym objektom na "ošizení zákazníka"

ODPOVĚDĚT

imgJindra [80.188.71.*]

img22.09.2010 22:48

Re: nákupy

Zdravím do Košic, Kláro Článek nebyl míněn jako kritika prodejců, spíše jako připomenutí našich vlastních chyb, které při nákupech děláme. Sběratelská vášeň, spěch a u mě i špatná paměť a lenost. Nemyslím si, že nás prodejci šidí, tu cenu si v těch internetových aukcích stanovujeme sami přihazováním.

ODPOVĚDĚT

imgMartin [95.143.131.*]

img22.09.2010 20:40

Lavinu, kterou si rozjel, nezastavíš!

Jako částečně potrefená kachna si dovolím zakejhat. Patřím táké k těm, kteří vymetou kdejakou tu burzu a některé věci s menším, nebo větším ziskem "pustí" dál, ale o výdělek se podělím s berním úřadem a zbylé prostředky investuji do své sbírky např. P.Hlavy (což není žádná láce) a na Karibik už kurňa nezbyde. Rád bych, ale zdůraznil, že to nejsou snadno vydělané peníze - brodit se brzo ráno v bahně za deště v zimě s baterkou, rodina trpí bez tatínka a do toho a auta taky musí člověk něco nalít, jinak ten krám nejede. Co je, ale vlastně překupník??? Ten kdo něco koupí a pak prodá, tak to je potom i večerkář od nás z ulice, nepotřebuje žádné speciální vědomosti - lacino koupí a draho prodá! A co starožitníci a bazarníci? Znám rozdíly mezi jejich nákupem a prodejem (kam se všichni hrabem) a placení daní - ha ha, všechno casch!!! Myslím Jindro, že díky tobě a jiným - např. Mark Hill, Marcus Newhall, Max Velčovský...atd. se stalo české sklo opravdu novým sběrateským fenoménem ( díky Vám všem za to! ), který už žije svým vlastním životem a i díky tvému CD ( i s doporučenou cenou ) a začíná se dotahovat na rozjeté obory, jako třeba staré hračky, vojenské věci a pivovarnictví ( což také není žádná láce ). Vždyť kolik lidí znalo před 2 lety p. Františka Víznera a dnes víme všichni kolik lidí ho sbírá! A ceny v zahraničí viz. Judith Millerová, nebo eBay, každý se může podívat jak si české sklo stojí. Boom českého skla je asi opravdu lavina, kterou jsi rozjel a věci kolem něj jsou na dlouhou diskuzi. Martin

ODPOVĚDĚT

imgJindra [80.188.71.*]

img22.09.2010 22:24

Re: Lavinu, kterou si rozjel, nezastavíš!

Já vím Martine, když jsem Marcusovi Newhallovi scháněl sklo pro jeho knihu o Sklo Union, byl jsem jako exot, co skupuje věci, co ostatní vyhazují do popelnic, trochu se to pohnulo a jsem rád, že jsem byl při tom. Jinak neboj, dovolím si přetisknout rozhovor s kolegou sběratelem Jakubem, snad mi to promine Jakub píše: Zdravím Jindro! Tak čtu novej článek a musím uznat že je to tak. Ta pravda řeže jak samurajskej meč... Jojo lenost namíchaná s obsesivním nutkáním mít TO hned je vražedná... Zatím naštěstí jen pro naše peněženky... :) Jindra píše: Ahoj, mám strach že dostanu od prodejců čočku ale je to tak :) Jakub píše: hehe, stejnak nam není pomoci a budem v tom dále a s nadšením pokračovat ;) Jakub píše: takže kšefty pokvetou Jindra píše: to je fakt, na tuhle úchylku nezabírá ani kastrace...

ODPOVĚDĚT

imgJakub [62.24.79.*]

img23.09.2010 12:25

Re: Re: Lavinu, kterou si rozjel, nezastavíš!

Pokud prodává sběratel své přebytky (tedy když na blešáku či v antiku najde kousek, kterej sice má, ale je levnej nebo pod cenou a pak ho prodá za cenu odpovídající současné situaci na trhu), tak je to většinou aby získal nějakou tu korunu na kousky po kterých prahne a nutně potřebuje. To je naprosto OK. Proč by člověk, který moc dobře ví co prodává by mněl být charita že? Stejnak většinou nejde do úplného maxima, neboť zase není hajzlík a zdravý rozum mu také nechybí. Horší je to s obchodníkama co věděj o skle kulový a jen nalistujou databázi, kouknou na maximální možnou cenu (možná si ještě trošku přihodí), neřeší stav předmětu (viz článek níže) a vesele rejžujou. Ono není žádnej hřích živit se prodejem starožitností a sběratelských objektů, jen to vážení chce nějakou tu kulturu prodeje. Být slušnej, nepřehánět to, zjistit si o daném autorovi/předmětu alespoň základní info a nebýt za ignoranta. A hlavně zbavit se pocitu, že všechno československý sklo je děsně vzácný, že masově vyráběná lisovačka není to samé jako limitované série huťařiny. Dobrej obchodník se pozná a je radost u něj nakupovat i když zboží nemusí být nejlevnější...

ODPOVĚDĚT

OTM0O