logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
Milan Vobruba

Ve Švédsku 3.8.  2016 zemřel sklářský výtvarník Vobruba, před odchodem do exilu přispěl na výstavy Expo

Milan Vobruba zemřel po krátké těžké nemoci ve švédském Gusumu.autor: ČTK

  • Český sklářský výtvarník Milan Vobruba žil od roku 1968 ve Švédsku.
  • Předtím jeho skleněná díla nechyběla na světových výstavách Expo 58 v Bruselu a Expo 67 v Montrealu.
  • Roku 2012 mu muzeum v Ústí nad Labem uspořádalo retrospektivní výstavu.

Ve věku jedenaosmdesáti let v pondělí ve Švédsku zemřel sochař, malíř a sklářský výtvarník Milan Vobruba. Informovala o tom Jana Davidová z Českého rozhlasu, která s umělcem spolupracovala.

Vobruba zesnul po krátké těžké nemoci ve švédském Gusumu, kde roku 1978 založil sklářskou huť. Do severské země výtvarník emigroval na podzim 1968.

Milan Vobruba se narodil 25. září 1934 v Třemošnici. Od dětství byl obklopen obrazy svého otce a také obrazy malířů, kteří u rodičů bydleli o letních prázdninách. Z gymnázia byl vyloučen na základě buržoazního původu.

Odešel do pohraničí do Nového Boru, kde se vyučil malířem skla. Poté mohl vystudovat železnobrodskou průmyslovou školu sklářskou, ovlivnili ho sklářští výtvarníci Karek Hrodek, Stanislav Libenský a Jan Černý.

Na Vyšší pedagogické škole v Praze Vobrubu vedli výtvarníci Cyril Bouda a Karel Lidický. Odtud v roce 1957 přestoupil do ateliéru Karla Štipla na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Své výtvarné a designérské zkušenosti Vobruba rozvinul ve sklárně Lenora na jihu Čech. Jeho skleněná díla nechyběla na světových výstavách Expo 58 v Bruselu a Expo 67 v Montrealu.

V roce 1968 emigroval z Československa do Švédska, kde se rychle prosadil.

V roce 1987 založil své druhé sklářské studio s galerií v severoněmeckém městě Münster. Tam působil přes sedmnáct let. Ve městě je mnoho jeho plastik, získal tam hodně státních i soukromých zakázek, ale také přezdívku "Český Viking".

"Jako návrhář sklárny Reimyre Glasbruk vyvinul unikátní moderní hutní zušlechťovací techniku rozvíjející estetický odkaz antického skla. Trvalo však tři desetiletí, než technika nazvaná aleppo doznala své konečné podoby," napsali o Vobrubovi autoři jeho výstavy v muzeu v Ústí nad Labem v roce 2012.

Po roce 1989 se výtvarník vracel do Čech.

zdroj:
https://art.ihned.cz/umeni/c1-65389480-milan-vobruba-sklo-svedsko-umeni-umrti

NWRmNGQz