logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
Tomáš Brzoň

* Nový Bor 1982

Tomáš Brzoň patří mezi úzkou skupinu umělců, kteří si přes svůj nízký věk dokázali získat velmi výrazné renomé také v zahraničí.

Po ukončení studia na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově pod vedením Františka Janáka a Pavla Trnky se Tomáš Brzoň začal věnovat své vlastní autorské kariéře. Mimo jiné začal sbírat zkušenosti v USA, kde pracoval např. po bohu světově známého výtvarníka Martina Rosola. Po návratu zpět domů začal spolupracovat s Vladimírou Klumparovou nebo Pavlem Satrapou. Postupně ale Brzoň začal vytvářet své vlastní autorské objekty z taveného a broušeného skla, které si velmi rychle získaly velkou popularitu a obdiv mezi sběrateli a galeristy z celého světa.

Tomáš Brzoň nejčastěji hledá inspiraci v objektech a tvarech každodenního života. Pracuje s jednoduchými geometrickými tvary, odrazy a optickými iluzemi. Velmi často také kombinuje lesklé a matné povrchy. Nejvýraznějším prvkem Brzoňových objektů je ale precizní brusičské řemeslo, kterým dokáže proměnit syrové bloky skla ve třpytivě vybroušené objekty, na jejichž dokonalými liniemi se až tají dech.

zdroj:  www.glass-line.cz

ZDVjMTU4