logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
Glasmuseum Frauenau

Ať mě kozel trkne jestli tohle není Lišková!“.
říkám si v duchu.
A tohle je Roubíček, Hlava, Ježek, Vachtová, Šuhájek, Klein, Novotný, Veselý a Votruba, Adensamová! A hele, i Pačínek je tu! A Jindra Beránek z Rakous!
Je tohle vůbec možné? V centru bavorského kraje sklářů ve Frauneau tak skvělá a representativní expozice českých výtvarníků!

Nemám na tom sebemenší podíl, ničím jsem se nezasloužil a ničím nepřispěl, přesto se nadouvám pýchou. Koukejte Němčouři jací jsme pašáci!

Na svých cestách jsem si zvyknul vymetat blešáky i obchody se starožitnostmi a designem a hledat nějaký ten český střep a až na malou vyjímku blešího trhu v belgickém Lommelu jsem vždy uspěl. Ale že by čtvrtinu, nebo pětinu, ať nežeru, expozice v německém sklářském museu tvořilo české sklo! Udělali mě prostě hoši bavorští radost.

Ale každá mince má dvě strany. S nadšením nad českým sklem ve Frauenau přichází smutek.

Máme skvělá muzea, v Novém Boru, v Kamenickém Šenově, v Jablonci nad Nisou, v Pardubicích, v Novém Městě na Moravě, ale v matičce Stověžaté nic moc. Okresní městečko v Českém lese na bavorské straně celé slavné Umprum strčí do kapsy a to mě trochu, vlastně ne trochu, ale vážne dost trápí.

Takže je to zase na nás...
No, vlastně hlavně na Tobě, a na mě jen tak kouskem.
No, nedělej že nevíš o kom mluvím.
Řeč je o Tobě, Maxi! \"Laughing\"

Fotky zde:
https://picasaweb.google.com/Jindra8526/GlasmuseumFrauenauFebruary2011?authkey=Gv1sRgCLSji8nmwbHLwQE#

 Jindra Pařík 27.2. 2011


Lišková Adensamová Jindra Beránek Janák Ježek Klein Novotný Pačínek Hlava a Roubíček Rozsypal Tesařová Vachtová Šuhájek


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

imgAlgebra [213.220.255.*]

img15.03.2011 05:01

Glass-fórum

Je přinejmenším zajímavé, že v žádném z center moderního evropského sklářství - Itálie, Skandinávie (Švédsko, Finsko), Československo, nevznikla robustní sbírkotvorná a současně výstavní instituce typu Kunsthalle jako Corning Museum of Glass nebo Kunstmuseum Duesseldorf. Přitom zde obchodníci, např. pro Steinberg Foundation ve Vaduzu, nakoupili doslova tuny ateliérového skla v minulém století, takřečeno za hubičku. Není a nemůže to tedy být jen otázka peněz! U(P)M, které jediné se potrošce zajímá i o to, cože to foukaj nebo koulej za hranicemi našich luhů a hájů, ukrývá své poklady z prostorových důvodů kdesi v lapidariách. Trochu v tom spatřuji i tu naši typickou povahu - že by se třeba parta sklářů dala spontáně dohromady, vydisplayovala nejaký sytejśí žvanec tvorby, než jen nějakou individuální, do sebe zahledenou jednohubku, ... inu :) Ostatní musea, výstavní síně, některé hlouběji, jiné mělčeji, ale krunýř regionálního charakteru to vcelku nepřekonává. K když po hříchu, bych nebyl hamižný nedosyta - díky bohu za takové síně a počiny, jaké bylo možno vzhlédnout ve Východočeském museu Pardubice. Takže nám nezůstává než zajížděti na ty své stran rozsáhlejšího fóra, do Yorku, do Tokya, Duesseldorfu, ... etc, a vynikající Kunsthalle, jedna z nejčerstvějších, jak jeví se mi, má pan Litvak v Tel-Avivu. Inu, když nemůže Mohamed k hoře, pak musí hora k Mohamedovi ... a pak má med, Moha-med

ODPOVĚDĚT

NzJhNWU0YT