logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
Vzpominky na libochovickou sklarnu

O tomto meste napsal spisovatel a rodak Misař nadhernou knizku U nas je klid. Bydlival jsem tam v nedalekem cukrovaru, tata tam pracoval jako hlavni ekonom, a ja si chodival velmi casto hrat si k nedaleke sklarne. Taky nekdy cekat na mamu, ktera tam na cas pracovala v administrative. Mezi nadrazim a sklarnou byval volny prostor, zarostly nizkymi keriky mezi jilovitymi kopecky, na kterem probihali jakesi husitske knoflikove valky.
Dve skupiny, sklarensti versus ti ostatni, jsme po sobe metali jilove koulicky, napichnute na konci pruzneho, asi metroveho proutku. Stacilo sikovne svihnout…rychlost a razance x-nasobna oproti normalnimu hodu. Na obliceji to bolelo asi jako facka, ale nikdy nezranilo. Byl jakysi nepsany konsenzus, ze kaminky do jilu nepatri….

Vzadu za sklarnou, kousek od trate, byvala volna skladka. Klukovsky skleneny raj. Za nejlepsi ulovek byl povazovan nalez sklenenych kapek, vzniklych odfouknutim prebytku skloviny z pistaly do hork eho oleje. Mnohdy nadherne duhove vybarvene, ale velmi krehke. Symbol jingjang, ci spermie, pripomina jejich tvar. Stacilo vsak v ruce zlomit ten nejtenci konecek ocasku a cela kapka se rozpadla na tisic kousku.
Trigger. Spoust. IC555.  Napetovym impulsem 1mV, trvajicim 1nsec lze zapnout blok o vykonu 1TW. Efekt kridla praveke vazky. Sarajevo. Gliwice. Dallas. Atheny?… . Zatim je u nas klid.

11.5.2010  Karolos


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Podmínky ochrany osobních údajů
Zákonným důvodem zpracování Vašich osobních údajů je Váš souhlas dávaný tímto správci ve smyslu čl. 6 odst. 1 písm. a) Nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES. Účelem zpracování Vašich osobních údajů je zasílání daňových dokladů za pronájem systému, obchodních sdělení a činění jiných marketingových aktivit správcem vůči Vaší osobě.

Opište text z obrázku: *
captcha Nový obrázek

Upozornění. Správce webu si vyhrazuje právo smazat vulgární nebo takové příspěvky, které by poškozovaly zájmy správce webu.

NTNjN