logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
Aukce Sýpka 2010

Nemyslím si, že se čeká, že budu chválit.

No opravdu nebudu.

Proč mě zvou na aukci českého skla od 13:30, když na sklo dojde až v 15:30. Tak málo si váží mého času?

Chápu, že pro aukční dům může být komerčně zajímavé, spojit aukci skla s aukcí designu, ale já prostě nechci kupovat staré židličky, a tak proč proboha mě pozvali na 13:30, když dobře věděli, že nic než olezlý nábytek či co (sorry designéři), který stejně nikdo nekoupil, dříve než v půl čtvrté neuvidím?
Navíc mě slíbili, že od 12:30, tedy hodinu před aukcí, si budu moci prohlédnout dražené věci v aukční síni, ale lhali!
Vystavena byla slabá třetina draženého skla!

S aukčním domem Sýpka jsem měl problém už loni.  Prodávali věci pod špatným přiřazením, jakkoliv mnohokrát dříve varováni. Musel jsem spustit poprask na internetu, aby si chybu uvědomili. Co udělali dnes?

Poslali mě mailem jejich katalog, a požádali mě, abych se na něj kouknul.  Kouknul jsem, udělal pár (ne víc ne čtyři, fakt se polepšili) oprav a bylo. Zjistil jsem ovšem, že v tištěné verzi jsem uveden jako „odborný lektor“!

Ohó, nejsem odborníkem ani lektorem.
Jen prostě mám rád české sklo, a vím, že každá natištěná chyba se nám vrací a ocenil jsem, že se mě zeptali. Rád, každému, kdo si myslí, že bych mu mohl poradit s určením autora a sklárny rád, pokud budu umět, poradím. Ale „odborným lektorem“ fakt nejsem.
Zvláště když u dosud žijících autorů jsou uváděna data „životní data nezjištěna“ a já vím, že jsem jim řekl, kde se na ně ptát.  Pod tohle bych se nikdy nepodepsal.

Nechci být spojován nechci říci se šlendriánem, ale spíše s vlažným přístupem k skutečnostem. Prostě hamba by mě musela fackovat, když vím, že stačí zvednout telefon a zeptat se! Není to pohrdání autory?

Aukce dopadla tak jak jsem čekal. Přemrštěné vyvolávací ceny, NA NETU nedostupné katalogy (kup si když chceš dražit), absolutně tragické fotky v katalogu (zřejmě za to nemůže fotograf jako tisk), prostě průšvih.

Na druhou stranu, mysleme pozitivně, potkal jsem pár přátel, které jsem dosud znal jen z emailů, a teším se z toho,

Mám ovšem veliký problém, který jen tak nezlomím.Myslím si, že lidé, co se na aukci podíleli, mají raději peníze než české sklo.

A tak těžko můžeme nalézt společnou řeč.

Jindra Pařík 24.10. 2010


Netrvalo to dlouho a mám tu mailík od Honzy:

Ahoj Jindro,
tady na Sypce včera dražily tuhle položku ( číslo 4 ) jako svícen Karla Wünsche ale je to ve skutečnosti Vízner - vzor 7040 z roku 1970
Posílám fotku kdybys třeba někde vystavoval omyly.

Měj se
Honza

Honza má velmi pravděpodobně pravdu, azurový svícen u položky 4 je Wünsch 7611, jak je uvedeno, zelenohnědá vázička ovšem Vízner z roku 1976, vzor 7046.

Koukal jsemdo škrdlovických knih a všechny Wünschovi svícny řady 7611 jsou azurové, stejně tak i fotky jejich vzorů z Galerie v Novém Městě na Moravě. Víznerovy věci z roku 1970, tak jak jsou vyfoceny z vzorkovny přikládám, za přehlédnutou chybu se omlouvám.

Jindra 26.10. 2010

 


Dražená věc, fotka od Honzy Vízner ze vzorkovny Wünsch 7611 ze vzorkovny


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

M2MxNzdjYz