logo    Československé sklo  Czechoslovakian Glass  Mistři českého skla - Czech Glass Masters 

Obsah


»
Ať letí, berušky

Někdy nevím jak začít.
Vím, že bych chtěl něco pěkného napsat a tak nějak Vám všem povědět, že jsem viděl něco hezkého, příjemného a fajn. A já tu kliku měl. Viděl jsem krásu a zároveň budoucnost.
Nemohu si pomoci, ale znova musím opakovat ta nezapomenutelná slova:

„Kdo z Vás to má?“

Napadl mě bombastický název článku „Vzpomínky na budoucnost“.
Pitomost!, řekla moje paní Soňa. To není o Marťanech! Jsou to krásné a talentované děti! Takové berušky….

Berušky?

To by pan Vilém Nájemník, vítěz kategorie PRECIOSA FIGURKY za přívěsek „Kosmos“ asi nadšen nebyl.

Tak bez jinotajů.
Pan Dr. Petr Nový z Jabloneckého muzea skla a bižuterie (nagooglujte si) mě pozval na předávání cen soutěže Preciosa Mistr Křišťálu pro studenty středních umělecko-sklářských škol, které proběhlo v úžasném Jabloneckém muzeu skla a bižuterie.
Jednalo se už o třetí ročník soutěže, kterou firma Preciosa a její dceřiné nadace vyhlásily a lítost nad tím, že jsem neměl šanci vidět výsledky soutěží předchozích, budu maskovat cynickým prohlášením, že Windows začaly ve skutečnosti také až verzí Windows 3.0.

Soutěže se zúčastnili studenti středních sklářských škol z Jablonce, Kamenického Šenova, Železného Brodu, šperkárny v Turnově a také, dle mého trochu unfair studenti liberecké techniky, katedry designu. Mažu si z mobilu průmyslovku v Novém Boru, ti tam nebyli.

Jsem rád, že se studenti – mladí designéři -  nenechali zmást naprosto scestným zadáním „Vánoční ozdoba“ a tvořili svá díla dle svého vkusu a dvojnásobně jsem rád, že porota, stejně jako studenti ono úchylné zadání brala s rezervou a ocenila prvním místem ve své kategorii návrh „Ibis“ slečny Lenky Plecháčové z Turnovské šperkárny. (nevím jestli to Soňa udělala schválně, ale slečnu Plecháčovou mám vyfocenou jen zezadu, ale přesto dobrý, že jo…).

Nejvíce ocenění, i když do Paříže, vyhrazené pro tři vítěze se zadara nepodívá, získala slečna Jelena Potoková (celkem 4 ceny).

Pro mojí ženu ovšem vítězem je a bude slečna Kamila Šárková, která získala 2.místo za oděv s bižuterními kameny.  Taková drobná nenápadná dívka, mihla se tak rychle, že nemám ani foto, ale jsem si jist, že o děvčeti ještě uslyšíme, protože to Soňa řekla a co madam řekne, to se stane.

V soutěži Precioza – Mistr křišťálu 2010 dle poroty zvítězili, Veronika Černa za originální šperkovnici, Aneta Ryšánková za závěsný světelný objekt a Veronika Pavelková za vánoční ozdoby.

 V mé privátní souteži vyhrává slečna Plecháčová se stojanem na ubrousky Ibis.

Málem bych sklouznul do coubertainovského klišé o účasti a vítězství, ale neudělám to, místo toho nasadím chobot firmě Preciosa a.s.!

Tolik talentu kolem, tolik potenciálu, tolik schopností, invence, kreativity, tolik odbornosti!
A vy si vymýšlíte zadání „vánoční ozdoba“!

Lustr s cingrlátkama udělá japonský robot, jste si jisti, že opravdu hledáte talentované designéry?

Já jich v úterý v Jablonci nad Nisou potkal třicet!

Leťte do světa berušky, když Vám doma nerozumí!


Upřímný dík panu Dr. Petru Novému za pozvání.

Jindřich Pařík 16.6. 2010

 (omluva za fotky, fotili jsme za špatného světla špatné fotky, k vidění to prý bude v lispopadu na výstavě, dám vědět)


Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Dr. Petr Nový hovoří s mediem (medii?) Ředitelka muzea (ta co mi neodpovídá na maily) Šperk Stojan na ubrousky Záda slečny Plecháčové :-) Šaty dle návrhu slečny Kamily Šárkové Šperkovnice - Veronika Černá Vánoční ozdoby - Veronika Pavelková Závěsný světelný objekt - Aneta Ryšánková


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

OTNmYz